Rodiče volají po legislativním zakotvení své role ve vzdělávání

12.11.2016 01:44

Článek inspirovaný rozhovorem se zástupkyní Fór Rodičů v Učitelských novinách  34/2016

 

 Hana Chalušová, která s dalšími rodiči stála před několika lety u vzniku Fóra rodičů, je matkou čtyř dětí od věku vysokoškolského po předškolní. Říká, že na rodičovské aktivity nahlíží i ze své profese psychoterapeutky, je pro ni důležité i to, jak se děti cítí ve vzdělávacím procesu. Není podstatné jen to, co se žák naučí v jednotlivých předmětech, ale i to, zda je šťastný a jak se mu daří navazovat společenské vztahy. 

„Zastupuji rodiče, kteří se zúčastňují našich aktivit, komunikují s námi, komentují naše prohlášení, kteří se na našich webových stránkách přihlásili jako naši příznivci. Rodiče hlásící se k Fóru rodičů zatím fungují jako aktivisti. Jsme otevřeni členství dalších rodičů i rodičovských organizací. Se svými zhruba dvěma sty příznivci jsme v pravidelném kontaktu a svá prohlášení s nimi konzultujeme,“ říká H. Chalušová. 

Rodiče podle ní tvoří velmi nehomogenní skupinu, nicméně postupně se učí jednat partnersky se školou, s učiteli a vstupovat aktivně do vzdělávacího procesu. „Je to možná změnou klimatu ve společnosti, je to i tím, že se rodiči stávají lidé, kteří se narodili už po roce 1989. Pravda ale je, že růst aktivity rodičů a jeho příčiny by si zasloužily podrobnější zkoumán ...          

 

Celý text si můžete přečíst ZDE

 
Zpět